Sigara ve Beslenmenin Estetik Operasyonlara Etkisi

Sigaranın bilindiği üzere vücuda çok ciddi zararlar verdiği artık günümüzde tartışmaya dahi kapalı bir konu. Sigara; akciğerler, boğaz, ağız, yemek borusu ve mide kanserleri gibi birçok kanser türüne yakalanma riskini arttırmasının yanı sıra kalp rahatsızlığı, anevrizma, bronşit, amfizem ve inme gibi diğer sağlık sorunlarında da bilinen bir risk faktörüdür.

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi estetik cerrahi işlemlerinde de eğer sigara kullanıyorsanız ameliyat öncesinde birtakım düzenlemeler yapmanız şarttır. Açıkçası, sigarayı bırakmak için birçok iyi neden var. Bununla birlikte, ameliyat geçirmeyi planlıyorsanız kozmetik işlemler de dahil olmak üzere, bazı düzenlemeler yapmanız gerekir.

Sigara, kan damarlarınızı sıkıştırabilir ve oksijen erişimini engeller, bu da hücrelerinize giden oksijen miktarını azaltır. Yeterli oksijen olmaması ameliyatınızdan sonraki iyileşme sürecini ciddi şekilde etkiler. Zayıf iyileşmenin riskleri ciltte nekroz, kırmızı lekeler ve yaradır. Ek olarak, sigara içenlerin anestezi komplikasyonları geçirme ve ameliyattan sonra enfeksiyon kapma olasılıkları daha yüksektir. Tüm cerrahi uzmanlık alanlarında sigara içenlerin hastanede kalış süreleri daha uzundur.

Her ne kadar mümkün olan en kısa sürede sigara içmekten vazgeçmek en iyi seçenek olsa da, ameliyattan önce ve sonrasında en az iki hafta boyunca sigara içmemeniz oldukça önemlidir. Bu tür kısa vadeli sigarayı bırakma durumu ameliyatın sonucunu olumlu yönde etkilemekte ve komplikasyon riskinizi de azaltmaktadır.

Estetik ameliyatların öncesinde ve sonrasında beslenme de iyileşme sürecine etkileri noktasında oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme özellikle ameliyat sonrasında iyileşme döneminde iyileşme sürecinizi kısaltabilme özelliğine sahiptir.

Bu nedenle estetik ameliyatlar öncesinde ve sonrasında besin gruplarından yeterli ve dengeli tüketmeye özen göstermeli, beslenme tutumunuzun iyileşme sürecine direkt etki ettiğini unutmamalısınız.

ADRES

Head Office

Abdi İpekçi Cad. No: 61/6 Reasürans Han 2
Teşvikiye, Nişantaşı 34367 - İstanbul, TÜRKİYE

Branch Office

Branch Office

ул. Влае бр. 87
Skopje – Macedonia

TELEFON / E-POSTA

T (TR) :
+90 212 248 08 08

Mobil :
+90 532 452 57 24

WhatsApp:
+389 70 307 529

Viber:
+389 70 307 529

E-Posta :


T (MK) :
02/3133-313

T (MK) :
075402-000

E-Posta :


Tek Tuşla Bize Ulaşın / One touch come to us