Estetik Burun Ameliyatı

Estetik Burun Ameliyatı

Estetik Burun Ameliyatı, hastane ortamında ve genel anestezi altında tercih edilir. Yapılacak işlemlere bağlı olarak ortalama 1,5-2 saat arasında süren bir işlemdir. Genelde hastanede kalmayı gerektirmez ancak hastanın şiş ve morlukların daha az olması amacıyla hilotherm isimli soğuk su maskesini kullanması için bir gece hastanede kalmalarını tavsiye ediyorum. Ameliyat sonrasında 5 ile 7 gün arası burnu sabit halde tutmak için bir atel kullanılır. Tampon genelde kullanılmaz, gerekli ise nefes almaya da olanak sağlayan silikon kanallı yada özel sünger yapıdaki tamponlar kullanılır.

Ameliyat sonrası göz çevresinde morluk ve şişlikler olabilir. Genel olarak iyileşme 3-5 gün içinde gerçekleşir, 1 hafta sonra çalışmaya başlanabilir, 1 ay sonra spor yapılabilir ve 3. aydan itibaren gözlük kullanılabilinir. Burun son şeklini, kişiden kişiye farklılıklar göstermekle beraber, 1 yıllık bir sürede alır. Burun estetiğinde amaçlanan çeneye, gözlere ve yanaklara uyumlu bir burundur. Bu nedenle yüzünün genel özelliklerini tanıyan, burnuyla ilgili spesifik olarak ne istediğini bilen ve operasyonun limitleri olduğunu kabullenen hastalar en çok memnun olan hastalardır. Ne istediğinden emin olmak ve hekimle iyi bir diyaloğa girmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra ameliyat öncesi bilgisayar çalışması yapılması yani, hastanın kendi fotoğrafı üzerinde yapılan düzeltmeler ameliyat sonucuna dair hastaya fikir verir.

Ameliyat sonrasında burnun alacağı şekli belirleyen en önemli faktörler kişinin kemik, kıkırdak ve yumuşak dokusu, cilt yapısı ve iyileşme özellikleridir. Burnun alacağı son şekil, tüm bu değişkenlerin bir araya gelmesiyle belirlenir.

Sonuç olarak estetik burun operasyonunun başarısı, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal, yüzle uyumlu ve estetik ölçülere uygun bir görünüm ile ortaya çıkar.

Ameliyat Sonrası Dönem

Yukarıda da belirttiğim gibi ameliyat sonrasında önceden nefes alma problemi yoksa tampon konmaz ancak, belirgin septum deviasyonu yada konka hipertrofisi gibi hastanın nefes almasını engelleyen bozukluklar mevcutsa, tampon yerleştirilir ve 2 gün sonra bu tamponlar alınır. (Tampon çıkarılması esnasında hasta acı duymaz). Ameliyatın 1. hafta sonrasında da burun üzerine yerleştirilen plastik kalıp çıkarılır ve bir bant yapıştırılır. Bu bantlar da 3 gün kaldıktan sonra çıkarılır.

Alçı çıktığı anda bile eski burundan çok daha güzel bir burunla karşılaşılır ancak şişliklerin 2-3 ay gibi bir sürede iyileşmesi sonrasında her geçen gün burun daha güzel bir hale gelmektedir. Burnun tam olarak oturması ve son halini alması 1 yıllık bir süreçtir.

Bu Ameliyat İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler:

Burun yüzün tam ortasında yer alan, görünüm ve solunum açısından çok önemli olan bir organdır. Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Burada yer alan bilgiler, burnuna yönelik bir girişim düşünen kişiler için aydınlatıcı olması için hazırlanmıştır.

Burnunuzla ilgili şikayetlerinizi tüm detayları ile aktarmanız gerekir. Solunumla ilgili şikayetlerinizin olup olmadığı, oluyorsa bunların mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, gece uykuları, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, akıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığı ayrıntıları ile konuşulmalıdır;

Geçirilen travmalar, daha önce burun ameliyatı olup olmadığı ve zamanları bildirilmelidir.

Şekille ilgili rahatsızlık duyulan özellikler, beklentiler anlatılmalıdır.

Daha sonra burun analizi ve muayenesi yapılarak bulgular size aktarılır.

Görüntü çalışması yapılarak, burun şekli ile ilgili yapılacak değişiklikler karşılıklı konuşulur.

Bunu izleyen aşama, bazı ön hazırlıklar ile (laboratuvar tetkikleri vs.) ameliyat için bir engel olup olmadığının belirlenmesidir. Ameliyatlar iki şekilde yapılabilir; işlem sırasında kişinin tam olarak uyutulduğu genel anestezi, veya kısmen sakinleştirilerek ameliyat bölgesinin uyuşturulduğu sedasyonla lokal anestezidir. Bu yöntemler size ayrıntıları ile anlatılarak hangi yöntemin size uygun olacağına karar verilir.

Ameliyat Süresi

Ameliyat öncesinde size anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1,5-2 saat civarındadır.

Ameliyattan sonra odanızda, kendinize geldiğinizde burnunuzun üzerinde alın ve yanaklara uzanan bir alçı kalıp ve burun içinde soluk alıp vermenize ve yutkunmaya kısmen izin veren sondalı tamponlar olacaktır. Ameliyat sonrası şişliği sınırlamak amacıyla aralıklı olarak soğuk kompres tatbik edilecektir. İlk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavinizde yer alacaktır.

Ameliyattan 4 saat sonra sulu gıdalar ile beslenmeniz başlar ve dolaşmanıza izin verilir.

Ameliyattan sonraki ilk 48 saat boyunca dinlenmeniz gerekir. Alın ve yanaklara 2 saatte bir 15 dakika soğuk kompres uygulanması sizi rahatlatacak ve şişlik ve morlukları sınırlayacaktır.

Eğer sondalı bir tampon koyulmuşsa, genellikle ameliyattan 2 gün sonra alınır. Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlar. Günlük rutine yavaş yavaş dönülür.

Ameliyattan 1 hafta sonra alçı kalıp alınarak sadece burnu örten ince bir bant yapıştırılır. Amaç, kalıbın alınmasını takiben burunda oluşabilecek şişlikleri kontrol etmektir. Bu bant da yaklaşık 1 hafta tutulur.

Estetik burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

Burnunuzdaki bantlar açıldığında ana hatları ile şeklini görebilseniz de, detayların ortaya çıkması zaman alır. Özellikle ilk aylarda sabahları burun daha şiş olabilir, gün içinde azalır.

Burun ucuna yapılan girişimlerin yoğunluğuna ve kullanılan tekniğe bağlı olarak, burun ucunda ameliyat sonrası uyuşukluk ve sertlik olabilir. Geçmesi bazen ayları bulabilir.

Ameliyattan sonra erken dönemde burnun travmalardan korunması gereklidir. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde sauna, buhar odası ve solaryum da aynı süreyle yasaktır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren hafif egzersiz ve bireysel sporlar yapılabilir.

Ameliyattan sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunum genellikle rahat değildir. Bu dönemde bazı damla, sprey ve kremler önerilecektir.

Estetik Burun Ameliyatı sonrası 1,3,6 ve 12. aylarda kontroller yapılarak iyileşme süreciniz izlenir. Ameliyat öncesi ve sonrasında 6. ayda çekilen resimlerle kıyaslamalar yapılır.

Ameliyat Sonrası Çıkabilecek Sorunlar

Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat sonrası bazı istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Bunları erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayırabiliriz. Erken dönemde, öncelikle anesteziye bağlı sorunlar düşünülür. Hazırlık döneminizde saptanan ve ileri tetkik gerektiren bir durum ameliyatınızın ertelenmesine yol açabilir. Bu ameliyatlar acil ameliyatlar olmadığından kuşkuya yer kalmayacak bir şekilde ameliyat hazırlığı yapılır ve risk alınmaz. Bütün bunlara karşın anestezinin az da olsa bir riski vardır. Bu risk modern anestezi imkanları ile minimuma indirilmeye çalışılır. Ameliyattan sonra bulantı olabilir. Bunu azaltacak ve kontrol edecek ilaçlar mevcuttur ve gerekirse kullanılır. Ameliyat sonrası burun deliklerinden sızıntı beklenir ve ilk saatlerde burun ucuna yerleştirilen bir gazlı bezle kontrol edilir. Sızıntı ilk saatlerde daha belirgin olmak üzere giderek azalarak ilk 24-48 saat devam edebilir ve genellikle kırmızıdan sarıya doğru renk değiştirir.

Burun içine tampon uygulanan hastalarda hapşırma hissi oluşabilir. Hastalar üşüttüklerini, hastalandıklarını düşünürler. Aslında bu his tampona bağlıdır ve tampon alınınca hızla kaybolur.

Ameliyatların nadir de olsa bir komplikasyonu enfeksiyondur. Ameliyat başlangıcında koruyucu amaçla antibiyotik kullanılması bu olasılığı çok azaltır. Burnunuza tampon konulmuş ve ameliyatın ikinci gününde ateşlenme, titreme gibi bulgular olursa tamponun hemen alınması gerekir bu nedenle haber verilmelidir. Daha sonraki günlerde burnunuzun herhangi bir yerinde ağrılı bir şişlik ve dokunmakla artan bir hassasiyet olursa ve kendinizi düşkün hissederseniz bu başlayan bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu durumda muayeneniz yapılıp başlanacak bir enfeksiyon tedavisi uygulanır.

Alçının alınması basit bir işlem olmakla birlikte, doktorunuz tarafından alınması gerekir. Alçı buruna şekil vermekten çok, şekli korumak amacıyla konulan ve şişliği kontrol eden bir emniyet aracıdır. Alçı alındıktan sonra kullanılan bant, bir süre için ödemi kontrol eder. Erken dönemde karşılaşılabilen bir diğer sorun, kazayla olan travmalardır. Hafif travmalar bir sorun yaratmazken şiddetli travmalar deformasyona yol açabilir. Böyle bir durumda hemen yapılacak basit bir girişimle sorun ortadan kalkabilir. Bu nedenle travma sonrası acil müdahale edilmesi gerekir.

Ameliyat sonrası dönemler;

Geç dönemde oluşabilecek sorunlar ise, solunum ve görünümle ilgili olabilir. Solunumla ilgili olanlar ameliyata bağlı olabileceği gibi, ameliyat öncesi mevcut bir sorunun düzeltilmemesi veya ameliyattan önce mevcut olan fakat fark edilmeyen bir durumun ameliyatta yapılan bazı manevralar ile daha belirgin hale gelmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca alerjik nedenlerle solunum sorunları yaşanabilir. Şikayetlerinize ve muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi veya ikincil müdahaleler gündeme gelebilir.

Görünümle ilgili sorunlar arasında en sık rastlanan durun, erken ameliyat sonrası dönemde henüz şişlikler tamamen düzelmeden burnun şekliyle ilgili bazı sorunların aktarılmasıdır. Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %5 oranda revizyon denilen ikincil girişimler gerekebilir. İkincil girişimleri azaltmanın en önemli yolu, ameliyat öncesi beklentiler ve yapılabilecekler ile ilgili ayrıntılı bir görüşmedir. Burnun yapısal özelliklerine bağlı olarak her olgu için bazı sınırlar vardır ve bunlar etraflı bir şekilde konuşulmalıdır.

Op. Dr. Çağrı Sade hastalarını Nişantaşı – İstanbul da bulunan kendi özel kliniğinde görmektedir. Estetik Burun Ameliyatı size uygun olup olmadığını öğrenmek için randevu telefonlarımızdan görüşme randevusu alabilirsiniz.

Görüşmeye geldiğinizde Op. Dr. Çağrı Sade tarafından bu ameliyat hakkında tüm merak ettiğiniz konularda bilgilendirilirsiniz.

 

Görüşme Randevusu İçin ArayınGörüşme Randevusu İçin Arayınız

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Uygulamalarımız

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , ,

ADRES

Head Office

Abdi İpekçi Cad. No: 61/6 Reasürans Han 2
Teşvikiye, Nişantaşı 34367 - İstanbul, TÜRKİYE

Branch Office

Branch Office

ул. Влае бр. 87
Skopje – Macedonia

TELEFON / E-POSTA

T (TR) :
+90 212 248 08 08

Mobil :
+90 532 452 57 24

WhatsApp:
+389 70 307 529

Viber:
+389 70 307 529

E-Posta :


T (MK) :
02/3133-313

T (MK) :
075402-000

E-Posta :


Tek Tuşla Bize Ulaşın / One touch come to us

Open chat