Meme Başı İnversiyonu

Meme Başı İnversiyonu

Meme Başı İnversiyonu süt kanallarının açıldığı meme ucunda ve çevresindeki kahverengi pigmentli alanda (areola) olabilen şekil bozuklukları hem estetik hem de fonksiyonel problemleri beraberinde getirir. Genetik faktörler ve doğum sonraları bu yapılarda deformasyon görülebilir.  Genç ve doğum yapmamış kadınlarda areola 3,5-4 cm çapında, meme uçları dışarıya yönlü ve simetrik görüntüdedir. Bazen meme ucu içeriye çökük olabilir ki bu, duruma “inverted nipple” denir.

Meme ucu genellikle emzirme ve doğumlardan sonra daha yassı ve daha geniş olur, rengi koyulaşabilir. Projeksiyon zamanla azalır, ancak bazen meme ucu dışarıya doğru da sivrilebilir. En sık gördüğümüz deformasyon meme ucunun büyümesi ve etrafının da genişlemesidir. Meme ucunun büyük oluşu ya da tam tersine içeri çökük olması, kadınları hem olumsuz yönde etkiler, hem de hamilelik sonrası emzirme problemleri ile baş başa bırakır.

Bazen doğum ve emzirme olmasa bile, meme ucu genetik olarak normalden geniş ve yayvan olabilir. Meme ucunun içeriye dönük yani gömülü olması da, genellikle genetiktir.
Ancak bazen bu gibi tatsızlıklar, geçirilmiş meme estetiği komplikasyonu veya apse ve enfeksiyonu sonucu da yaşanabilir. Bu durumlar genellikle tek meme ucunda görülür (sonradan olmuş olgularda meme kanseri ihtimaline dikkat). Meme başı ve ucundaki şekil bozukluğuna göre yapılacak estetik müdahaleler değişmektedir.

Ameliyatı;

Bu sorunun meme başına yapılacak basit bir girişim ile çözümü mümkündür. Ameliyat sırasında süt kanalları korunabiliyorsa daha ileride emzirmede bir problem oluşturmaz, çoğu kez de meme başının normal duyusu korunur, Doğal görünümde ve istenen büyüklükte meme başı elde edilebilir. Ameliyat lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılır ve yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Hastanede kalmayı gerekmez ve ertesi gün işe gidilebilir.

Göğüsler hamilelik dönemlerinde büyüdükçe, areolanın çapı da genişlemeye başlar. Areolanın genişlemesi memenin büyümesi ile orantılıdır. Areolanın normal olarak kabul edilen çapı ortalama 5 cm’dir. Ancak genişlemiş bir areola 10-12 cm çapa ulaşabilir. Tamamen görünüm açısından hoş olmayan areolanın çapı basit müdahalelerle küçültülebilir. Areolanın 5 cm. olarak kabul edilen çapının dışında kalan cilt, halka şeklinde çıkarılarak daraltılabilir. Hastanın normal yaşamını hiçbir şekilde etkilemeyen bu ameliyat, areola etrafında çember şeklinde hafif bir iz bırakarak iyileşir.

Op. Dr. Çağrı Sade hastalarını Nişantaşı-İstanbul da bulunan kendi özel kliniğinde görmektedir. Meme Başı İnversiyonu ameliyatının size uygun olup olmadığını öğrenmek için randevu telefonlarımızdan görüşme randevusu alabilirsiniz.

Görüşmeye geldiğinizde Op. Dr. Çağrı Sade tarafından bu ameliyat hakkında tüm merak ettiğiniz konularda bilgilendirilirsiniz.

 

Görüşme Randevusu İçin ArayınGörüşme Randevusu İçin Arayınız

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Uygulamalarımız

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , , ,

Geri Bildirim gönder...

Yorum Yaz

ADRES

Head Office

Abdi İpekçi Cad. No: 61/6 Reasürans Han 2
Teşvikiye, Nişantaşı 34367 - İstanbul, TÜRKİYE

Branch Office

Branch Office

ул. Влае бр. 87
Skopje – Macedonia

TELEFON / E-POSTA

T (TR) :
+90 212 248 08 08

Mobil :
+90 532 452 57 24

WhatsApp:
+389 70 307 529

Viber:
+389 70 307 529

E-Posta :


T (MK) :
02/3133-313

T (MK) :
075402-000

E-Posta :


Tek Tuşla Bize Ulaşın / One touch come to us