Meme Küçültme ve Dikleştirme

Meme Küçültme ve Dikleştirme

Meme Küçültme ve Dikleştirme ameliyatı estetik bir operasyon olmasının yanı sıra sırt ve boyun ağrıları, meme altı pişikleri, kamburluk, kol ağrıları gibi şikayetleri sonlandıran sağlık amaçlı bir ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatı, ailevi yada hormonal nedenlerle fazla büyümüş göğüslerin küçültülme ve dikleştirme işlemidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır, ortalama 3 saat sürer ve 1 gece hastanede kalmayı gerektirir. Genellikle vertikal mamoplasti isimli teknikle yapılmaktadır. Bu teknik tüm dünyada son yıllarda en çok kullanılan teknik olup, ameliyat sonrasında meme başı çevresinde ve meme başından aşağıya doğru uzanan ince çizgi şeklinde bir iz oluşur. Bu iz ilk aylarda kırmızı ve belirginken, 1. yıldan itibaren silik belli belirsiz bir hal alacaktır.

Ayrıntılı bilgi ;

Memenin gelişimsel, gebelik veya aşırı kilo alımına bağlı büyümesi, sıkça karşılaşılan sorunlardandır. Bu durum sadece estetik bir sorun oluşturmaz, aynı zamanda omuzlarda ağrı, duruş bozuklukları, meme altında kaşıntı ve kızarıklık gibi sıkıntılara da yol açar. Bu tür şikayetlerine çözüm arayanların aşağıdaki bilgileri edinmesinde yarar vardır:

Memelerdeki büyümenin hormonal bir soruna bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır.

Memelerdeki büyümenin devam edip etmediği araştırılmalıdır.

Memede ele gelen ağrılı veya ağrısız bir kitle olup olmadığı araştırılmalıdır.

Memede geçirilmiş bir enfeksiyon veya cerrahi müdahale olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Yukarıda sözü edilen durumlar hakkında size sorular sorulacak ve gerekli bilgiler aktarılacaktır. Genellikle hormonal bir soruna bağlı olmayan, son 6 ay içinde büyümesi durmuş ve küçültülmesi istenen göğüsler için cerrahi girişim düşünülür. Belirli bir yaşın üzerinde ve ele gelen kitlesi olanlarda girişim öncesi mammografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Daha sonra göğüslerin boyutları, deri ve meme bezi özelliklerine göre kullanılması gereken tekniğe karar verilir.

İşlem öncesi bazı laboratuvar tetkikleri ile ayrıntılı bir muayene yapılır, önceden belirlenen tekniğe uygun ameliyat planının çizimi yapılır. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi kullanılan tekniğe bağlı olmak üzere 2-4 saat arasında değişir.

Ameliyat Sonrası ;

İşlemden sonra hastanede kalış süresi 1 ya da 2 gündür. Ameliyat sonrası 4. saatte ayağa kalkmanıza ve beslenmenize izin verilir. İlk birkaç gün dren denilen ve ameliyat bölgesinde oluşabilecek kan ve serum sızıntılarını toplayacak vakumlu bir torba kullanılır. Gelen miktara göre bu dren 1-2 gün sonra çıkarılır. Kol hareketlerinin ilk günlerde sınırlandırılmasında fayda vardır. İlk hafta göğsü saran bir bant mevcuttur, 7. gün bu çıkarılır ve sadece dikiş hatlarını örten ince bantlar kullanılır. Bunlar da 1 hafta kalır.

Meme büyüklüğü genellikle sarkma sorunu ile birliktedir. Memenin formu iyi fakat iri ise ve bunun yağlanmaya bağlı olduğu düşünülüyorsa sadece liposuction ile göğüsler bir beden küçültülebilir. Fakat küçültme işlemi ile birlikte aynı zamanda bir form verilmesi de gerekiyorsa, genellikle şu yol izlenir:

Meme başı olması gereken yere yükseltilir.

Meme üst kutbu genellikle sarkmış memelerde boşalmıştır, yeniden form verilirken bu alan doldurulur.

Koltuk altına yayılmış olan göğüs daha dar çaplı bir alana hapsedilir ve bu şekilde daha iyi bir form sağlanır.

Bu işlemler sırasında istenen boyutlara kadar küçültülmek üzere meme dokusu ve deri çıkarılır.

Genellikle çıkarılan dokular patolojik inceleme için incelenir.

Meme küçültme ameliyatlarında kullanılan tekniğe bağlı olarak bazı farklı özellikler söz konusudur. Bazı küçültme ameliyatlarında, iyileşme hızlı ve işlem sonrası hemen normal aktivitelere dönülebilirken, çok iri göğüslerde çıkarılan dokunun durumuna göre bu süreç uzayabilir. Aynı şekilde tekniğe bağlı olarak oluşacak izlerin yeri ve uzunluğu da değişir. Ameliyat izleri ilk aylarda daha belirgin iken, 6. aydan itibaren azalmaya başlar.

Meme başı ile süt kanalları arasındaki ilişkinin bozulmadığı ameliyat teknikleri tercih edilmesine karşın, bazı iri göğüslerde bu ilişkinin bozulduğu ameliyat teknikleri tercih edilebilir. Bu konuda muayeneniz sonrası size ayrıntılı bilgi verilerek karara katılmanız sağlanır.

Ameliyat Sonrası Dönem;

Ameliyat sonrası karşılaşılması muhtemel sorunlar, erken ve geç dönem sorunları olarak ikiye ayrılır.

Erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara ayrışması gibi sorunlar son derece nadirdir.

Geç dönem sorunları ize veya şekle bağlı sorunlar olarak karşınıza çıkabilir. İzlerde belirginlik, kızarıklık, kaşıntı (erken dönemde bazı koyu tenli kişilerde) sıkça rastlanabilir ve ilaç tedavisini gerektirebilir.

Şekille ilgili sorunlar genellikle büyüklük ile ilgili sorunlardır. Bu nedenle ameliyat öncesi arzu edilen meme boyutu vücudun diğer özellikleri de göz önüne alınarak net bir şekilde konuşulmalıdır.

Ameliyat sonrası 4. günden itibaren işinize dönebilirsiniz.

 

Op. Dr. Çağrı Sade hastalarını Nişantaşı-İstanbul da bulunan kendi özel kliniğinde görmektedir. Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatının size uygun olup olmadığını öğrenmek için randevu telefonlarımızdan görüşme randevusu alabilirsiniz.

Görüşmeye geldiğinizde Op. Dr. Çağrı Sade tarafından bu ameliyat hakkında tüm merak ettiğiniz konularda bilgilendirilirsiniz.

 

Görüşme Randevusu İçin ArayınGörüşme Randevusu İçin Arayınız

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Uygulamalarımız

 

 

 

 

 

Etiketler:, , , , ,

ADRES

Head Office

Abdi İpekçi Cad. No: 61/6 Reasürans Han 2
Teşvikiye, Nişantaşı 34367 - İstanbul, TÜRKİYE

Branch Office

Branch Office

ул. Влае бр. 87
Skopje – Macedonia

TELEFON / E-POSTA

T (TR) :
+90 212 248 08 08

Mobil :
+90 532 452 57 24

WhatsApp:
+389 70 307 529

Viber:
+389 70 307 529

E-Posta :


T (MK) :
02/3133-313

T (MK) :
075402-000

E-Posta :


Tek Tuşla Bize Ulaşın / One touch come to us

Open chat